Gdzie zaopatrzyć się w najlepsze podręczniki do liceum?

W dzisiejszych czasach można oszaleć ze względu na wymagania szkolne odnośnie podręczników. Mamy bowiem liceum 3-letnie, które obejmuje roczniki 2002 i 2003, oraz liceum 4-letnie, które obejmuje roczniki od 2004. Do nauki należy posiadać odpowiednie materiały, między innymi podręczniki do liceum do odpowiedniego rocznika i przedmiotu. W dalszej części wypiszemy sobie, jakie przedmioty znajdują się w obu możliwych liceach.

Lliceum 3-letnie

Ten model liceum powoli znika z polskiego modelu nauczania. Nie znaczy to jednak, że jest on jakiś gorszy. Co więcej, wydaje mi się, że jest lepszy. Może w pierwszej klasie tego liceum mamy wszystkie możliwe przedmioty, takie jak:

  • matematyka,
  • polski,
  • angielski,
  • biologia,
  • chemia,
  • historia,
  • fizyka,
  • drugi język obcy.

Aczkolwiek od drugiej klasy liceum trzyletniego mamy już rozszerzenia, które sobie wybraliśmy. Do tego liceum będziemy musieli kupić podręczniki w starym wydaniu, m. in. “MATeMAtykę” Wojciecha Babiańskiego, czy też “Ponad słowami” Małgorzaty Chmiel. Oczywiście w każdej szkole podręczniki mogą być inne, co nie zmienia faktu, że od drugiej klasy tych podręczników jest po prostu mniej. Za przykład możemy wziąć to, że osoby na profilu niezawierającym przedmiotu przyrodniczego mają jeden przedmiot, właśnie przyrodę, co jest plusem pod względem kupowania podręczników.

Liceum 4-letnie

Tutaj już jest nieco większy problem, ponieważ w pierwszej klasie oprócz tych podstawowych, maturalnych przedmiotów (matematyka, język polski i język angielski) jest również wiele innych przedmiotów tak jak w liceum trzyletnim. Ale w odróżnieniu od wyżej wymienionego liceum w drugiej klasie liceum czteroletniego niektóre przedmioty zostają zastąpione przez inne, a uczniowie będący na profilu humanistycznym cały czas muszą mieć oddzielne 45 minut na każdy z przedmiotów przyrodniczych, tj. biologię, chemię, fizykę i geografię, co zmusza rodziców do kupna osobnych książek do każdego przedmiotu. Niektóre przedmioty pojawiają się również dopiero w drugiej klasie i może się okazać, że w tej klasie książek jest więcej niż w klasie pierwszej.

Podsumowanie

Liceum trzyletnie i liceum czteroletnie różnią się od siebie siatką godzin i ilością przedmiotów. Jednak podręczniki trzeba kupić, żeby uczeń miał się z czego uczyć i robić zadania. Problemem może być to, że w liceum czteroletnim może być więcej książek do kupna niż w liceum trzyletnim, co będzie dla niektórych rodziców ciężkim zadaniem, bo nie każdy zarabia na tyle dużo, żeby kupić wszystkie podręczniki. W takich sytuacjach szkoła powinna pomóc takiej rodzinie w najlepszy możliwy sposób.

Szkoła autorstwa freepik - pl.freepik.com